O terapii

Technika Bowena jest holistyczną, manualną, powięziową metodą terapeutyczną, stosowaną komplementarnie lub samodzielnie.

Działa ona na zasadzie delikatnego pobudzania ściśle określonych punktów ciała. Wytworzone w ten sposób wibracje trafiają przez układ nerwowy do mózgu, niosąc informacje do organizmu klienta, ten z kolei odbiera je jako bodźce do zapoczątkowania ogólnoustrojowych procesów naprawczych. Ich zadaniem jest przywrócenie równowagi, czyli pierwotnego, wzorcowego stanu zdrowia.

Technika Bowena jest formą neuromięśniowego przeprogramowania, wykorzystującego pamięć komórkową i wrodzone zdolności organizmu do samoleczenia. Niewielka ilość subtelnych ruchów Bowena sprawia, iż terapia ta jest nieinwazyjna, bezpieczna, nie wymusza niczego na organizmie, nie ma więc również skutków ubocznych.

Terapia ta jest wyjątkowo skuteczna, gdyż pozwala usunąć dolegliwości lub zauważalnie poprawić stan zdrowia. Robi to wielopłaszczyznowo i w stosunkowo niedługim czasie. Naprawa rozpoczyna się od zrelaksowania organizmu przez uaktywnienie przywspółczulnego układu nerwowego. Dzięki pobudzeniu nerek oraz układu limfatycznego nasila się oczyszczanie organizmu. W dalszej kolejności następują procesy regeneracyjne, wzmacnianie narządów i układów, co skutkuje przywróceniem im sprawności.

W trakcie terapii uaktywniają się również mechanizmy obronne organizmu. Dzieje się tak zarówno w sferze fizjologicznej (rośnie odporność na wirusy, bakterie czy alergeny), jak i psychicznej oraz emocjonalnej, gdy klient uodparnia się na czynniki stresogenne. Australijskie badania dowiodły bardzo wysokiego wskaźnika skuteczności tej metody.

Długość i przebieg procesu terapeutycznego zależy od organizmu klienta, który dokonuje zmian naprawczych w sobie właściwym tempie, kolejności i zakresie. Przeciętnie wystarcza kilka zabiegów, zdarzają się też sytuacje, że już po pierwszej sesji obserwuje się zadowalającą poprawę. Kiedy indziej bywa, że dany organizm wymaga kilkumiesięcznej stymulacji. Z reguły małe dzieci (i zwierzęta), obciążone znacznie mniejszą ilością blokad i ograniczeń niż osoby dorosłe, dużo szybciej reagują na tę terapię, a procesy zachodzące w ich organizmach mają bardziej trwały charakter.

Zabieg trwa od 25 do 45 minut i wykonuje się go przeciętnie raz w tygodniu. Zaczyna się z reguły w pozycji leżenia przodem (na brzuchu), następnie tyłem (na plecach), czasem ostatnie ruchy wykonuje się w pozycji siedzącej. W przypadku specyficznych dolegliwości lub dyskomfortu klienta, pozycję wykonywania zabiegu można dostosować do jego potrzeb i możliwości. Optymalnie klient powinien być ubrany w cienką bawełnianą odzież. W rzadkich przypadkach jest konieczność pracy na nagim ciele.

Podczas zabiegu terapeuta wykonuje sekwencje kilku tzw. ruchów Bowena, przeplatanych kilkuminutowymi przerwami, podczas których klient odpoczywa. Po zabiegu powinno się pamiętać o nawodnieniu organizmu, by wesprzeć procesy jego oczyszczania. Wskazany jest też umiarkowany ruch i cierpliwość w oczekiwaniu na efekty. W trakcie trwania terapii Techniką Bowena nie wolno jednocześnie stosować innych terapii wymuszających cokolwiek na organizmie pacjenta:

  • manualnych
  • energetycznych
  • fizykoterapii

Warto też zrezygnować z forsownych ćwiczeń fizycznych. Gimnastyka jest bardzo wskazana, ale lekka, nieinwazyjna, niesprawiająca bólu. Przyjmowanie leków lub stosowanie diagnostyki medycznej nie koliduje w żaden sposób z Terapią Bowena.