Terapia Bowena a wstrząs mózgu

Wstrząs mózgu jest łagodnym, urazowym uszkodzeniem mózgu, powodującym szeroką gamę objawów fizycznych i psychicznych. Definiuje się go jako zmianę w funkcjonowaniu mózgu, która może powodować przejściową utratę przytomności i powstanie dysfunkcji poznawczej i neurologicznej mózgu.

Doświadczenie wstrząsu mózgu może być traumatyczne, niezależnie od wieku lub etapu życia osoby, która uległa urazowi. Podczas gdy większość ludzi całkowicie dochodzi do pełnej sprawności, inni nadal doświadczają objawów, z którymi niełatwo im się uporać.

Michelle McLeod, kanadyjska terapeutka Techniki Bowena z Toronto, opisuje swoje doświadczenie z takim właśnie przypadkiem:

„Jeden z moich pacjentów przez ponad rok borykał się ze skutkami przebytego wstrząsu mózgu. Miał kłopoty ze skupieniem i zebraniem myśli, zwłaszcza w pracy. Przez cały czas czuł, że jego umysł jest jakby zamroczony i miał trudności z koncentracją. Nudności, które temu towarzyszyły, powodowały drastyczne zmniejszenie apetytu. W przedniej części głowy czuł ucisk, ból w okolicach oczu oraz nadmierną wrażliwość na światło i dźwięk. Miał problemy z rozmową przez telefon i kontaktami z innymi ludźmi. W rezultacie czuł się odizolowany społecznie. Dokuczały mu problemy ze snem i brak energii, był rozdrażniony, zły i smutny.

W ciągu kilku miesięcy cotygodniowych sesji Terapii Bowena powoli, ale wyraźnie odzyskiwał siły – wróciła przejrzystość myśli, poczucie humoru, zdolność do pracy, entuzjazm, a jego kontakty z innymi ludźmi uległy wyraźnej poprawie. Jak powiedział: wynurzał się z mgły. Symptomy chorobowe stopniowo zanikały. Cóż za przyjemność i zaszczyt doświadczyć na własnych oczach tej uzdrawiającej podróży w trakcie Terapii Bowena.”

Autonomiczny układ nerwowy kontroluje ponad 80% funkcji naszego organizmu i składa się z części współczulnej, która włącza tryb walki lub ucieczki oraz części przywspółczulnej, uruchamiającej tryb odpoczynku i trawienia. Często zdarza się, że pacjenci po wstrząsie są pod działaniem współczulnego układu nerwowego, czyli ciągle znajdują się w trybie walki lub ucieczki.

Terapia Bowena działa jak katalizator, który wprowadza organizm w stan głębokiego relaksu. Ma to kluczowe znaczenie dla rozpoczęcia procesu leczenia. Podczas sesji Terapii Bowena zdarza się, że pacjent odpręża się tak głęboko, że zasypia, co wskazuje na głębokie uwolnienie od stresu i aktywizację przywspółczulnego układu nerwowego. Jest to bardzo ważne w procesie regeneracji po wstrząsie i uleczania ciała. Terapia Bowena pomaga również w zwiększaniu przepływu krwi, limfy oraz aktywizacji impulsów nerwowych, co jest niezbędne w powrocie do zdrowia.

W wyniku wstrząsu mózgu uszkodzeniu ulec może także staw żuchwowo-skroniowy. Terapia Bowena jest bardzo pomocna w przywracaniu równowagi również w tym obszarze, co jest ważne dla dopływu krwi do mózgu i resetowaniu układu równowagi w ciele. Ponadto Terapia Bowena może pomóc rozwiązać problemy z widzeniem, powstałe w wyniku wstrząsu mózgu.

Źródło: http://onthedanforth.ca/2017/02/can-bowen-therapy-help-heal-concussion-traumatic-brain-injury/

Skip to content