Wpływ menopauzy na życie zawodowe

Niektóre kobiety przechodzą przez menopauzę prawie niezauważenie i nie odczuwają towarzyszących jej objawów. Dla wielu z nich jednak ten czas może bardzo odbijać się na życiu, również zawodowym. Uderzenia fali gorąca na zmianę z marznięciem – to tylko jeden z przykładów. Czasami objawy są bardzo nasilone. Utrata pamięci lub doświadczanie skrajnych wahań emocji może mieć negatywny wpływ na sposób wykonywania pracy i poczucie własnej wartości.

Czy wiesz, kiedy nadchodzi menopauza?

Większość kobiet doświadcza objawów menopauzy między 45 a 55 rokiem życia. Niektóre z nich mogą odczuwać zmiany nawet sporo wcześniej, już w wieku 30 lat. Objawy obejmują m.in. uderzenia gorąca, wahania nastroju, obniżone libido, suchość pochwy, problemy trawienne, zaparcia, wzdęcia, przyrost masy ciała, słabą pamięć, przerzedzenie włosów i kołatanie serca.

Idąc za radą lekarzy, kobiety stosują hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Jednak badanie przeprowadzone przez amerykański instytut w 2002 roku wykazało zależność pomiędzy zwiększonym ryzykiem udaru, raka piersi i zakrzepów krwi, a stosowaniem terapii HTZ. Z dnia na dzień liczba kobiet stosująca tę terapię gwałtownie spadła. Oczywiście są lekarze uważający to badanie za mało wiarygodne. Argumentem miałoby być to, że większość uczestniczących w nim kobiet miała ponad 60 lat. Są również i tacy, którzy twierdzą, że korzyści z HTZ dla osób poniżej 60 roku przewyższają ryzyko.

Czy terapie uzupełniające w leczeniu menopauzy pomagają?

Ponad pół miliona australijskich kobiet wybiera terapie uzupełniające, aby pomóc sobie w przejściu okresu menopauzy. Równocześnie badanie wykonane przez Medical Journal of Australia pokazują, jak wiele kobiet nie ufa terapii HTZ. Stąd warto zastanowić sie nad wyborem metody terapii uzupełniającej, która złagodzi objawy towarzyszące temu okresowi.

Z kolei Jenny Hislop z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadziła wywiady dla charytatywnej strony Heathtalksonline, rozmawiając z około 50 kobietami po menopauzie. Ustaliła, że kobiety niechętnie dyskutują o swoich trudnościach związanych z przebiegiem menopauzy. Nie akceptują one przeżywanych trudności, ponieważ są one sprzeczne z zawodowym wizerunkiem pewnych siebie kobiet sukcesu.

Tymczasem kobiety zmagające się z menopauzą stanowią liczną grupę. Przykładem jest Australia, która ma starzejącą się populację, a kobiety stanowią 46,9% wszystkich zatrudnionych. W tej sytuacji problem radzenia sobie z menopauzą jest tematem społecznym.

Czy terapia Bowena może pomóc kobietom w menopauzie?

Terapia Techniką Bowena może pomóc organizmowi radzić sobie ze zmieniającymi się poziomami hormonów. Terapia Bowena łagodzi objawy zaburzeń hormonalnych przed, w trakcie i po menopauzie.

Technika Bowena to nieinwazyjna forma terapii naturalnej. W trakcie zabiegu terapeuta palcami wykonuje precyzyjne ruchy w różnych punktach ciała. Pomiędzy poszczególnymi ruchami lub ich serią stosowane są okresy odpoczynku, trwające od kilku do kilkunastu minut. Umożliwia to ciału osiągnięcie stanu relaksu i rozpoczęcie procesów samonaprawy w organizmie. Terapia Techniką Bowena opiera się na zasadzie, że organizm leczy się sam, terapeuta tylko pomaga uruchamiać mechanizmy, które całkowicie naprawiają lub częściowo poprawiają funkcjonowanie ciała.

Precyzyjne ruchy terapeuty stymulują ciało do rozpoczęcia procesu samoleczenia. Terapia Bowena jest skutecznym narzędziem do niwelowania stresu i odnowy organizmu od środka.

Linki:

Statystyki Agencji Workplace Gender Equity  (February 2018)

https://www.wgea.gov.au/sites/default/files/Stats_at_a_Glance.pdf

Badania Jenny Bishop

https://www.healthtalk.org

Terapia Bowena dla kobiet w okresie menopauzalnym:

  • opóźnia proces przekwitania
  • reguluje cykl miesięczny
  • reguluje poziom hormonów
  • łagodzi objawy menopauzy
  • uspokaja
  • utrzymuje sprężystość tkanek, także skóry twarzy
  • pomaga utrzymać właściwe nawilżenie tkanek.

Tekst źródłowy:https://bowenhealingworx.com.au/ 

Skip to content